Proteini Pre ili Posle Treninga? – Doktorsko Mišljenje
Pored masti i ugljenih hidrata, proteini su važan energetski makronutrijent. Da li ste ikada razmišljali o tome kada je pravi trenutak za unos proteina – pre ili nakon treninga?
Ovo je često pitanje većine vežbača i potrudićemo se da istražimo odgovor na njega kroz prizmu stručnog mišljenja lekara. Hajde da zaronimo u svet proteina i otkrijemo šta to lekari imaju da nam kažu.
- Šta su proteini?
- Koju ulogu proteini vrše u našem telu?
- Koliko dnevno treba da unosimo proteina u organizam?
- Šta je to anabolički prozor?
- Da li popiti proteinski šejk pre ili posle treninga?
- Koje proteine unositi pre ili posle treninga?
- Šta je protein iz kvasca?
- Sastav i hranljiva vrednost
- Prednosti proteina iz kvasca
- Da li protein iz kvasca može zadovoljiti potrebe proteina usled treniranja?
- Gde mogu kupiti protein iz kvasca?
-
Često postavljena pitanja
- Šta su proteini?
- Koju ulogu proteini vrše u našem telu?
- Koliko dnevno treba da unosimo proteina u organizam?
- Šta je to anabolički prozor?
- Da li popiti proteinski šejk pre ili posle treninga?
- Koje proteine unositi pre ili posle treninga?
- Šta je protein iz kvasca?
- Da li protein iz kvasca može zadovoljiti potrebe proteina usled treniranja?
- Gde mogu kupiti protein iz kvasca?
Šta su proteini?
Proteini su kompleksne molekulske strukture koje predstavljaju osnovne gradivne blokove organizma. Ovi makromolekuli su sastavljeni od lanaca različitih aminokiselina, čiji je precizan raspored ključan za njihovu funkcionalnost. Da bismo potpuno razumeli šta su proteini tačno, trebalo bi da zađemo malo dublje u svet molekularne biologije i biohemije.
Proteini su neophodni za gotovo sve aspekte života. Raznovrsni i kompleksni, obavljaju različite uloge koje su vitalne za održavanje života:
- Strukturni proteini pružaju podršku i održavaju oblik ćelija i tkiva. To su npr kolagen, elastin i keratin.
- Hormoni – proteini koji imaju ulogu u regulaciji metabolizma – somatotropin, insulin
- Enzimi deluju kao biološki katalizatori, ubrzavajući hemijske reakcije. Navešćemo samo neke: oksido-reduktaze, tranferaze, hidrolaze, izomeraze i ligaze.
- Transportni proteini omogućavaju prenos supstanci kroz ćelijske membrane ili kroz krv – hemoglobin i albumin.
- Antitela – imunoglobulini su proteinske strukture ključne za imunološki odgovor organizma.
Aminokiseline su osnovne gradivne komponente svih proteinskih strukutra. Ima ih 20. Neke od njih, neesencijalne, naš organizam sam sintetiše, dok neke moramo unositi putem hrane – ovo su esencijalne aminokiseline.
Koju ulogu proteini vrše u našem telu?
Proteini imaju raznovrsne funkcije u organizmu, uključujući izgradnju i popravku tkiva – podržavaju njihov rast, obnovu i popravku. Učestvuju u regulaciji hemijskih procesa, proizvodnji energije i transportu hranljivih materija. Oni su i osnovni elementi za očuvanje mišićne mase. Njihov pravilan unos pomaže u obnovi mišićnih vlakana i sprečavanju katabolizma (razgradnje) mišića, posebno nakon iscprljujućih treninga ili tokom starenja. Veoma je bitna i njihova uloga u funkcionisanju imunog sistema, regulaciji hormonske aktivnosti, kao i održavanju dobre pH ravnoteže organizma. Kada nema dovoljno masti i ugljenih hidrata u ishrani, proteini se mogu korisiti i kao energetsko gorivo. Da sumiramo, ishrana bogata proteinima veoma je važna za zdravlje i nesmetano funkcionisanje organizma.
Koliko dnevno treba da unosimo proteina u organizam?
Zdrava i potpuna ishrana treba da sadži sve neophodne makronutrijente za rast i razvoj tkiva. Ovakva ishrana sadrži proteine, masti, kao i ugljene hidrate, tj šećere.
Ovde ćemo se fokusirati pre svega na proteinski unos.
Odgovor na pitanje koliko proteina nam je dnevno potrebno nije jednostavan, jer zavisi od mnogo faktora. Jedan od ključnih je nivo fizičke aktivnosti i treninga. Osobe koje redovno vežbaju zahtevaju nešto viši unos kako bi ubrzale oporavak mišića i održale energetsku ravnotežu.
Neki preporučeni unos za osobe koji nisu fizički aktivne je 1,2-1,5g proteina po kilogramu telesne mase, kako bi se obezbedilo osnovno funkcionisanje organizma. Kod sportista i aktivne populacije, kao I tokom trenažnog programa je ta vrednost nešto viša i obično iznosi 2g/kg TM. Proteinski unos se može obezbediti kroz hranu bogatu proteinima, kao i kroz različite suplemente i dodatke ishrani. Hrana koja se savetuje kako bi se ovo obezbedilo jeste mesto, jaja, mahunarke, orašasti plodovi, kao i integralne žitarice.
Šta je to anabolički prozor?
Anabolički prozor predstavlja vremenski period nakon treninga kada je organizam posebno podložan apsorpciji hranljivih materija. Ovo vreme uključuje period do 2h nakon treninga. Prema nekim studijama, unos proteina tokom ovog prozora može poboljšati oporavak mišića i ubrzati sintezu mišićnih vlakana. Sa druge strane, neke naučne studije idu u prilog i ukupnom proteinskom unosu tokom dana, ne nužno odmah nakon treninga.
Da li popiti proteinski šejk pre ili posle treninga?
Pitanje o pravom trenutku za konzumiranje proteina, pre ili nakon treninga, posebno u obliku proteinskog šejka, iako je hrana svakako prioritet, često izaziva kontroverze među fitnes populacijom. Da bismo shvatili optimalni trenutak, moramo analizirati faktore koji utiču na njihovu apsorpciju i potrebe tela tokom i nakon fizičke aktivnosti.
Uzimanje proteinskog šejka pre treninga može pružiti organizmu potrebne aminokiseline za izvođenje uspešnog vežbanja. Ovakav način upotrebe dovodi do povećane energije jer brza apsorpcija aminokiselina može služiti kao gorivo za mišiće tokom treninga. Posebno se preporučuje tokom dugih i intenzivnih treninga jer povećava izdržljivost i sprečava razdragnju mišića.
Sa druge strane, unošenje proteina posle treninga doprinosi brzoj obnovi mišića, podsticanju proteinske sinteze i ubrzavanju oporavka.
Postoje situacije u kojima je proteinski unos pre treninga više preporučljiv, kao što je situacija kada je poslednji obrok bio nekoliko sati pre vežbanja. Sa druge strane, nakon intenzivnog treninga, prioritet može biti obnova glikogena i sprečavanje katabolizma mišića, što ide u prilog uzimanju proteinskog obroka nakon treninga. Isti je slučaj i ukoliko vam je cilj dobijanje mišićne mase.
Individualni faktori, poput vrste treninga, intenziteta vežbanja, telesne mase i ciljeva vežbača, igraju ključnu ulogu. Osobe koje teže izgradnji mišića mogu imati koristi od unosa proteina i pre i posle treninga, dok rekreativci koji ciljaju održavanje kondicije možda neće osetiti značajnu razliku.
U krajnjoj liniji, bitno je da prilagodite proteinski unos svojim individualnim potrebama. Bilo da se odlučite za proteinski šejk pre ili posle treninga, važno je voditi računa o celokupnom dnevnom unosu. Zdravlje je uvek na prvom mestu, a proteini su važna stavka za zdrav organizam.
Koje proteine unositi pre ili posle treninga?
Izbor pravih proteina pre ili posle treninga igra ključnu ulogu u podršci vašem telu tokom fizičke aktivnosti, oporavku i izgradnji mišića. Njihova raznovrsnost pruža mogućnost izbora koji najviše odgovara Vašim preferencijama.
Navodimo nekoliko vrsta proteina koje možete razmotriti u odnosu na vreme treninga.
Pre treninga
- Whey protein je brzo svarljiv protein koji pruža brz izvor aminokiselina. Konzumiranje whey-a pre treninga dovodi do povećane energije i smanjuje razgradnju mišića tokom vežbanja.
- BCAA, aminokiseline razgranatog lanca (leucin, izoleucin, valin), mogu se koristiti pre treninga kako bi se obezbedile aminokiseline koje poboljšavaju mišićnu sintezu i izdržljivost, dok istovremeno smanjuju umor tokom vežbanja.
- Protein iz kvasca – visoko-kvalitetan, a istovremeno sporo-svarljiv protein mikrobnog izvora vas dugo drži sitim, a obezbeđuje sve esencijalne i neesencijalne aminokiseline. Najbogatiji je izvor BCAA u poređenju sa drugim izvorima.
- Kazein se apsorbuje sporije od whey-a, pružajući dugotrajniji izvor aminokiselina. Ovo može biti korisno ako očekujete dug trening ili imate duži period između obroka i treninga.
Posle treninga
- Whey protein i dalje igra važnu ulogu posle treninga zbog brze apsorpcije. Ovaj protein podržava obnovu i sintezu mišićnih vlakana nakon napora.
- Protein iz soje je dobra opcija za vegetarijance i vegane. Posle treninga, sojin protein može pružiti visokokvalitetne proteine, podržavajući izgradnju mišića.
- Mlečni protein, koji sadrži i whey i kazein, pruža kombinaciju brze i sporije apsorpcije proteina. Ovo može biti korisno za dugoročni oporavak i održavanje mišićne mase.
Lekarski saveti za izbor proteina
- Ceo obrok – Razmotrite unos kompletnih proteina kroz ceo obrok koji uključuje raznovrsne izvore, poput mesa, ribe, jaja, mlečnih proizvoda ili iz biljnih izvora.
- Individualne potrebe – Prilagodite izbor proteina svojim ciljevima, prehrambenim navikama i digestivnoj toleranciji. Ukoliko vam smeta laktoza i intolerantni ste na nju, bolja opcija je protein iz kvasca.
- Konsultacija sa stručnjakom – Nutricionista Vam može pružiti personalizovane smernice u vezi sa načinom ishrane, jelovnikom i optimalnim proteinskim unosom u skladu sa vašim trenutnim zdravstvenim stanjem i ciljevima.
Šta je protein iz kvasca?
Protein iz kvasca – Smartein® postaje sve popularniji izvor proteina širom sveta, posebno među vegetarijancima i veganima, kao i osobama intolerantnim na laktozu iz whey proteina. Ovaj mikrobni izvor proteina bogat je esencijalnim aminokiselinama i pruža više nego odličnu alternativu životinjskim proteinima. Takođe, izuzetno je pogodan za osobe koje biraju namirnice iz obnovljivih izvora i koje su ekološki osvešćene. Naime, njegova proizvodnja ne zahteva seču šuma, stočni fond, otpad, niti zavisi od spoljašnjih temperaturnih uslova. Isto tako, u ovom proizvodu ne mogu se pronaći nikakvi ostaci antibiotika, hormona, pesticida ili herbicida, koji se korisite u ratarstvu ili stočarstvu. Bezbedno, prirodno i efikasno rešenje. Važan za celokupno zdravlje.
Sastav i hranljiva vrednost
Kompletni proteini
Protein iz kvasca često se opisuje kao “kompletni protein” jer sadrži sve esencijalne i neesencijalne aminokiseline, čineći ga sličnim proteinskim izvorima poput mesa i jaja. Takođe, sadrži najviši nivo BCAA u poređenju sa drugim vrstama proteina, uključujući i whey protein. Sporo se resorbuje i ima dugotrajan efekat, čineći vas duže sitim.
Vitamini B grupe:
Kvasac je bogat vitaminima B kompleksa, uključujući B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 (piridoksin) i B9 (folna kiselina). Ovi vitamini igraju ključnu ulogu u metabolizmu energije i funkciji nervnog sistema.
Minerali:
Protein iz kvasca sadrži minerale poput gvožđa, cinka i selena, pružajući dodatnu nutritivnu i biološku vrednost, što je posebno značajno ako postoji njihov nutritivni deficit, često prisutan kod vegetarijanaca i vegana.
Dijetetska vlakna:
Protein iz kvasca sadrži visoke koncentracije vlakana u formi beta-glukana, čime doprinosi boljem varenju, nema osećaja težine i nelagodnosti u stomaku, te prilikom upotrebe dodatna vlakna niti probiotici nisu potrebni. Beta glukani takođe imaju i snažno imunomodulatorni dejstvo, što povoljno utiče i na imuni sistem. Nemojte se iznenaditi ako budete ređe bolesni dok konzumirate protein iz kvasca, za to su odgovorna njegova vlakna.
Prednosti proteina iz kvasca
-
Vegetarijanski i veganski izvor proteina:
Budući da nije životinjskog, nego mikrobnog porekla, protein iz kvasca predstavlja odličan izbor za vegetarijance i vegane koji žele kompletan aminokiselinski profil. -
Dodatna hranljiva vrednost:
Osim što pruža esencijalne i neesencijalne aminokiseline, protein iz kvasca je prirodno obogaćen vitaminima i mineralima koji su često veliki izazov za vegetarijance. Ishrana koja uključuje Smartein obezbeđuje dosta dnevnih nutritivnih potreba. -
Nizak nivo šećera:
Ova vrsta proteina skoro da uopšte ne sadrži ugljene hidrate, te je pogodna za one koji žele kontrolisati unos kalorija i kod onih osoba koje su na keto I LCHF režimu ishrane. -
Ukusna alternativa:
Protein iz kvasca dolazi u prahu sa specifičnim, neutralnim ukusom. Takođe, u poređenju sa ostalim proteinima, najbolje i najlakše se rastvara i to bez ikakvih grudvica.
Protein iz kvasca je inovativna alternativa za one koji traže bogat izvor proteina sa dodatnim koristima u vidu vitamina i minerala. Sa svojim jedinstvenim ukusom, ovaj proteinski izvor može doprineti ukupnom zdravlju i zadovoljiti nutritivne potrebe.
Da li protein iz kvasca može zadovoljiti potrebe proteina usled treniranja?
Protein iz kvasca pruža značajan doprinos unosu proteina, posebno za vegetarijance i vegane koji traže alternativne izvore proteina neživotinjskog porekla. S obzirom da se sporo resorbuje i da sadrži sve aminokiseline, odličan je izbor za vežbače, posebno kao deo jutarnjeg obroka. Zbog prisustva vlakana, odlično se vari, ne izaziva osećaj nadutosti i težine u stomaku, Bogat vitaminima, mineralima i beta-glukanima, pruža podršku i imunološkom zdravlju.
Gde mogu kupiti protein iz kvasca?
Protein iz kvasca možete pronaći na sajtu www,pharmaintelligence.rs, gde je razvijen od strane tehnologa i farmaceuta. Takođe, možete ga pronaći u specijalizovanim prodavnicama zdrave hrane, kao i prodavnicama suplemenata. Važno je obratiti pažnju na sam sastav proizvoda, izbor aroma (da nisu veštačkog porekla), kao i na dodatak vitamina. Idealna formulacija sadrži dodatak vitamina D i B12, čime se nadomešćuje njihov deficit kod vegetarijanske i veganske populacije.
Često postavljena pitanja
Šta su proteini?
To su kompleksni molekuli sastavljeni od različitih aminokiselina i predstavljaju osnovne gradivne blokove organizma.
Koju ulogu proteini vrše u našem telu?
Podržavaju izgradnju i popravku tkiva, regulišu hemijske procese, učestvuju u transportu hranljivih materija, održavaju mišićnu masu, pružaju podršku imunološkom sistemu.
Koliko dnevno treba da unosimo proteina u organizam?
Individualni unos zavisi od niza faktora, uključujući nivo fizičke aktivnosti. Kod fizički aktivne populacije i osoba koje teže izgradnji mišića preporučeno je uzimanje 2g proteina po kg TM.
Šta je to anabolički prozor?
To je vreme nakon treninga kada je organizam najprijemčiviji za apsorpciju hranljivih materija.
Da li popiti proteinski šejk pre ili posle treninga?
Unos proteina pre ili posle treninga može biti podjednako efikasan, a odluka zavisi od ličnih potreba.
Koje proteine unositi pre ili posle treninga?
Raznovrsnost je ključna; izbor vrsteproteina treba prilagoditi individualnim ciljevima i preferencijama.
Šta je protein iz kvasca?
Protein iz kvasca je inovativni mikrobni izvor proteina bogat SVIM aminokiselinama.
Da li protein iz kvasca može zadovoljiti potrebe proteina usled treniranja?
Dokazano je da zadovoljava sve potrebe, podržava rast mišića i njihov oporavak.
Gde mogu kupiti protein iz kvasca?
Protein iz kvasca može se nabaviti online, na sajtu www.pharmaintelligence.rs, u specijalizovanim prodavnicama zdrave hrane, kao i prodavnicama suplemenata.