PROTEINI U TRUDNOĆI – PREPORUČENI UNOS, IZVORI PROTEINA I ISHRANA

PROTEINI U TRUDNOĆI – PREPORUČENI UNOS, IZVORI PROTEINA I ISHRANA

Kako je trudnoća period koji je, najčešće, ispunjen brojnim nedoumicama i preispitivanjima u vezi onoga šta je dobro, a šta nije i šta je ispravno, a šta pogrešno – dotaći će jedne teme koja sigurno interesuje veliki broj trudnica.

Reč je o pravilnoj ishrani u trudnoći i o tome kako proteini u trudnoći utiču na razvoj bebe i dobar osećaj kod mame.

Zašto su proteini važni za trudnice i kakav je uticaj na zdravlje?

Izbalansirana ishrana koja obiluje vitaminima, proteinima, mineralima i svim ostalim hranljivim nutrijentima je važna za zdravlje svih nas, a naročito za trudnice.

Ishrana tokom trudnoće koja sadrži dovoljnu količinu proteina ima brojne benefite, ne samo za buduću mamu, već i za bebu. Kako tokom drugog stanja organizam prolazi kroz brojne promene, neophodni su mu proteini za podršku u izgradnji novih tkiva, a isto tako, proteini u trudnoći su važni i za proizvodnju hormona i enzima koji regulišu metaboličke procese u organizmu.

Zašto su proteini važni za trudnice i kakav je uticaj na zdravlje?

Šta se dešava kada ne postoji dovoljan unos proteina?

Trudnice koje ne unose dovoljno proteinskih manirnica mogu doživeti slabost, umor i smanjenu otpornost na infekcije zbog oslabljenog imunološkog sistema. Takođe, može doći do smanjenog rasta fetusa, ispodprosečne težine novorođenčeta i drugih razvojnih problema.

Koji je preporučen unos proteina za trudnice?

Zbog funkcije koje proteini imaju ne samo na pravilan rad maminog organizma, već i na razvoj bebe – tokom trudnoće potrebe za proteinima su veće.

Različite faze trudnoće i unos proteina

Shodno trimestru trudnoće potrebe za proteinima su različite. Tako, primera radi, u prva tri meseca od začeća potreba za proteinima nije specijalno naglašena. Kako se u drugom i trećem trimestru beba sve više razvija, tako je potrebno unositi i više proteina. Preporučen proteinski dnevni unos za trudnice varira zavisno od faze trudnoće, ali se generalno kreće oko 1.1 do 1.5 grama proteina dnevno po kilogramu telesne mase. Ovo znači da trudnica koja ima 70 kilograma treba da unese između 77 i 105 grama proteina dnevno za optimalno zdravlje i rast ploda.

Koji je preporučen unos proteina za trudnice?

Određivanje unosa proteina spram individualnih potreba trudnica

Da li je trudnica fizički aktivnija ili nije, njene godine i opšte zdravstveno stanje su samo neki od faktora koji utiču na varijacije po pitanju optimalne količine proteina koje je potrebno uneti svakoga dana. Zbog ovih individualnih potreba nije zahvalno generalizovati stvari i dati jedan odgovor po pitanju optimalne količine ovog makronutrijenta. Najjednostavnije i najsigurnije je da se uz konsultaciju lekara osmisli najprikladniji plan ishrane za buduću mamu, jer se na taj način obezbeđuje dovoljan proteinski unos, kao i unos svih drugih hranljivih materija.

Koji su bitni izvori proteina za trudnice?

Trudnice bi trebalo da konzumiraju raznovrsne proteinske izvore kako bi osigurale unos svih esencijalnih aminokiselina i drugih hranljivih materija. Proteini mogu biti iz biljnog ili životinjskog porekla, ali se isto tako, mogu unositi u formi suplementacije, kao dodatak ishrani.

Evo malo detaljnije o tome koja hrana je bogata proteinima životinjskog i biljnog porekla.

Koji su bitni izvori proteina za trudnice?

Proteini biljnog porekla

Soja, mahunarke, kinoa, semenke, orašasti plodovi i zeleno lisnato povrće  su neke od namirnica biljnog porekla koje su bogate proteinima. Isto tako, tofu, sprirulina, kinoa ili laneno seme su dobri izvori proteina, pa su ove namirnice često zastupljene u ishrani žena koje su na veganskom ili vegetarijanskom režimu ishrane.

Protein iz kvasca

Da li se proteini u trudnoći u preporučenom iznosu obezbeđuju jedino putem hrane?

Pored namirnica bogatih proteinima koji se unose ishranom, korišćenjem kvalitetne suplementacije osigurava se zadovoljenje potreba organizma za proteinom.

Da li postoji protein koji može da zadovolji potrebe svih nas, bez obzira na režim ishrane, zdravstveno stanje ili potencijalnu netoleranciju na neke alergene, a da pritom ima kompletan aminokiselinski profil?

Smartein® protein je protein iz kvasca i predstavlja izvrstan izvor svih esencijalnih aminokiselina potrebnih za trudnice.

Ovaj protein je nastao prirodnom fermentacijom kvasca Saccharomyces cerevisiae gde je kao supstrat korišćena melasa, šećerna trska i cvekla. Lako se apsorbuje u organizmu i posebno je koristan jer sadrži preko 23% BCAA i preko 80% proteina.

Smartein® je registrovan i odobren za upotrebu od strane Ministarstva zdravlja Republike Srbije i kao takav je apsolutno bezbedan i siguran za trudnice. Dostupan je u dva ukusa – neutral i čokoladni, ne sadrži šećer, gluten, laktozu, kazein, antibiotike, pesticide niti GMO. Isto tako, ne dovodi do nadimanja niti drugih gastrointestinalnih nelagodnosti, a pored svih benefita koje ima, ovo je održiv i ekološki prihvatljiv izvor proteina.

Smartein

Kakav je uticaj unosa proteina na razvoj ploda?

Proteini u trudnoći imaju brojne korisne funkcije, a jedna od najvažnijih funkcija je podrška rastu i razvoju fetusa. Oni pomažu u izgradnji materice, placente i drugih vitalnih organa.

Aminokiseline, gradivni blokovi proteina, neophodne su za sintezu tkiva fetusa i placente. Placenta je ključna za isporuku hranljivih materija i kiseonika bebi, kao i za eliminaciju otpadnih materija.

Bez adekvatnog unosa proteina, ove vitalne funkcije mogu biti ugrožene, što može dovesti do komplikacija u razvoju fetusa. Da li znate da se ovo može manifestovati kroz intrauterino zaostajanje u rastu i ispodprosečnu težinu bebe po rođenju.

Kakav je značaj ishrane bogate nutrijentima za trudnice?

Kako je trudnoća vrlo delikatno stanje jer se u telu žene razvija beba kojoj su potrebne brojne hranljive materije i zdrave manirnice za pravilan rast i razvoj, tokom trudnoće je važno da buduće mame obrate pažnju na ishranu. Proteini koji se unose u trudnoći su samo jedan od mnogih esencijalnih nutrijenata, a ostali poput gvožđa, kalcijuma, folne kiseline, vitamina i minerala takođe imaju vitalnu ulogu, sada ćemo je i malo detaljnije obrazložiti.

Gvožđe, kalcijum i folna kiselina

Gvožđe je esencijalno za proizvodnju hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji je odgovoran za transport kiseonika do svih delova tela. Tokom trudnoće, zapremina krvi kod majke se povećava, pa su potrebe za gvožđem znatno veće kako bi se osiguralo dovoljno kiseonika za oba organizma – i za mamin i za bebin. Usled nedostatka gvožđa može doći do anemije, umora, slabosti i povećanog rizika od razvoja infekcija.

Gvožđe, kalcijum i folna kiselina

Kada je reč o kalcijumu, on je važan za razvoj koštanog sistema i za pravilno funkcionisanje mišića i srca. U slučaju da ishrana trudnice ne obiluje dovoljnom količinom kalcijuma za sve potrebe mame i bebe, dolazi do toga da beba koristi kalcijum direktno od trudnice, pa tada trudnice imaju probleme u vezi slabljenja svog koštanog sistema i zuba.

Folna kiselina je vitamin B grupe koji igra ključnu ulogu u prevenciji neuralnih defekata. Na samom početku trudnoće dolazi do formiranja neuralne cevi i kasnijeg razvoja kičmene moždine i mozga. Ovo je razlog zbog čega je važno da žena i pre trudnoće ima dovoljno zaliha folne kiseline kako bi već u prvim sedmicama trudnoće beba mogla da uzme sve što joj je potrebno za rast i razvoj.

Značaj vitamina i minerala u trudnoći

Vitamini i minerali su važni podjednako i za zdravlje mame i za bebu, kao i za zdravu trdnoću. Tako je vitamin D bitan u formiraju i razvoju bebinih kostiju, dok vitamin A doprinosi razvoju organa i imunološkog sistema. Magnezijum pomaže u funkcionisanju mišića i nervnog sistema, dok cink igra važnu ulogu u rastu i obnavljanju ćelija.

Ovo je samo delić onoga zbog čega naglašavamo značaj adekvatnog unosa vitamina i minerala tokom trudnoće, a da bi se osigurala adekvatna količina ovih nutrijenata, trudnice bi trebalo da imaju raznovrsan i uravnotežen plan ishrane koji u pravoj meri uključuje namirnice kao što su voće, povrće, mlečni proizvodi, meso i žitarice. 

Značaj vitamina i minerala u trudnoći

Koji su najvažniji saveti za pravilnu ishranu u trudnoći?

Verujemo da buduće mame znaju šta im najviše prija i da primenjuju dosta toga što im pomaže da se dobro osećaju.

Ali, u želji da još malo pomognemo, delimo sa vama nekoliko saveta u vezi pravilne ishrane koja je jako značajna za svaku trudnoću.

Edukujte se o značaju raznovrsne ishrane.

Nekada ne znamo koliko nam benefita donosi unos pojedinih namirnica i to je potpuno u redu. Nismo svi nutricionisti niti imamo interesovanja vezana na tu temu, ali je korisno da trudnice znaju koliko im dobrog donosi adekvatan unos raznovrsne hrane i gde se nalaze svi minerali, vitamini i makronutrijenti koji su potrebni za uredan tok trudnoće i za zdravlje organizma.

Uživajte u raznovrsnoj ishrani

Vitamini, proteini, minerali i mnoge druge hranljive materije su važne za svaku trudnoću kako bi se obezbedilo sve što je mami i bebi potrebno. Kombinacijom povrća, voća, orašastih plodova, ribe i mlečnih proizvoda postiže se balans kojim se obezbeđuje pravilan razvoj bebe i dobar osećaj kod mame.

Obezbedite dovoljnu količinu proteina

Sada kada znamo koliko su proteinske namirnice važne za mamu i bebu trudićemo se da ih unosimo u adekvatnoj meri, zar ne? Birajte visokokvalitetne izvore proteina, kao što su meso, riba, jaja, mlečni proizvodi, mahunarke, tofu i naravno, ne zaboravite i na Smartein® protein.

Jedite manje, ali češće

Umesto tri velika obroka, jedite manju količinu hrane raspoređenu na više obroka tokom dana. Na ovaj način održavate stabilan nivo energije, nemate osećaj gladi I smanjujete neprijatan osećaj težine u stomaku nakon prejedanja.

Izbegavajte prerađenu hranu

Znamo da volite i slatkiše, ali potrudite se da smanjite unos prerađene hrane i šećera, jer oni mogu doprineti nepotrebnom povećanju telesne mase i povećanju rizika od gestacijskog dijabetesa.

Konsultujte se sa lekarom oko ishrane

Iskoristite kontrole i za razgovor na temu ishrane. Konsultujte se sa lekarom kako biste osigurali da vaša ishrana zadovoljava sve vaše potrebe i potrebe bebice koja treba da se rodi.

Pijte dovoljno vode

Ne zaboravite da se redovno hidrirate i uvek imajte uz sebe flašicu sa vodom – naročito tokom letnjih meseci.

Koji su najvažniji saveti za pravilnu ishranu u trudnoći?

Nema potrebe da jedete za dvoje

Dupla količina hrane vodiće nepotrebnom gojenju i povećanju težine. Jedite za jedno, ali uz zadovoljenje realnih potreba organizma trudnice.

Često postavljana pitanja (FAQ)

Koliko proteina treba unositi svakodnevno tokom trudnoće?

Preporučen dnevni unos proteina za trudnice varira u zavisnosti od toga u kojoj fazi je trudnoća i kakav je životni stil trudnice, ali uošteno govoreći, oko 1.1 do 1.5 grama proteina dnevno po kilogramu telesne mase je neka preporučena količina.

Da li je bezbedno koristiti suplemente proteina tokom trudnoće?

Apsolutno, unos kvalitetnih proteina u formi suplementacije se preporučuje kako bi se osiguralo zadovoljenje dnevnih potreba trudnice za proteinom.

Kako se prilagođava unos proteina u različitim fazama trudnoće?

Tokom prva tri meseca potrebe za proteinom su manje, da bi se tokom narednih šest meseci one povećale zbog naglog rasta i razvoja bebe.

Koja hrana se preporučuje za bogat unos proteina tokom trudnoće?

Hrana koja se preporučuje tokom drugog stanja uključuje nemasno meso, piletinu, ribu, jaja, mlečne proizvode kao što su jogurt i sir, mahunarke i orašaste plodove.

Mogu li vegani dobiti dovoljno proteina iz biljnih izvora tokom trudnoće

Veganima se preporučuje korišćenje kvalitetne suplementacije u vidu proteina, kako bi se osigurao unos kompletnog aminokiselinskog profila.

Da li je prekomerno unošenje proteina bezbedno tokom trudnoće?

Važno je održavati balansiran unos proteina i ne prelaziti preporučene količine, kako ne bi došlo do nekih metaboličkih poremećaja ili opterećenja bubrega.

Kakav je uticaj proteina na rast ploda i razvoj deteta?

Oni su važni za rast ploda i razvoj bebe, jer obezbeđuju aminokiseline potrebne za izgradnju tkiva, mišića, organa i imunološkog sistema. Adekvatan unos proteina pomaže u pravilnom razvoju mozga, kostiju i brojnih unutrašnjih organa bebe.

Da li je sigurno koristiti dijetetske suplemente proteina u trudnoći

Jeste, ako se izaberu suplementi visokog kvaliteta koji ne sadrže štetne aditive. Naša preporuka je da se tokom drugog stanja koristi Smartein® protein koji će dati zdravu i sigurnu podršku za mamu i bebu.